Ada 200

Augusta Ada Lovelace (10. prosince 1815 Londýn27. listopadu 1852 tamtéž), dcera známého romantického básníka lorda Byrona, byla na svou dobu pokroková žena, která se přes svoji příslušnost k šlechtickému stavu věnovala matematice a podporovala s Ch. Babbageho, který vynalezl první mechanický, samočinný počítač.  Je známá především svým detailním popisem fungování Babbageova samočinného počítače (analytického stroje), na jehož vývoj přispívala finančně. Mezi jejími poznámkami k analytickému stroji byl i algoritmus, který je považován za první algoritmus zpracovatelný počítačem. Proto je často uváděna jako první žena - programátorka. Od narození A. Lovelace uplyne letos 200 let.

Technické muzeum města Brna uspořádá:

  • Konferenci 9. XII. 2015 v TMB, kde bude připomenuto života a práce Ady Lovelace
  • Tematickou výstavku, prezentující její život a práci s připomenutím Babbageových počítačů v prostorách TMB od 30. XI. 2015 do 31. I. 2016. Vernisáž výstavy bude 30.XI.t.r.

Akci podpoří:

  • Česká společnost pro kybernetiku a informatiku
  • Českomoravská společnost pro automatizaci
  • Asociace strojních inženýrů

K této příležitosti bude vydána vzpomínková monografie:

Ada Lovelace – 200. výročí narození

 

Cílem akce, které se ASI zúčasňuje jako spolupořadatel, je připomenout osobnost A. Lovelace  a její podíl na historii vzniku programování počítačů u příležitosti 200. výročí jejího narození.

Takovým připomenutím se prohloubí povědomí o událostech, které se týkají počátků současného fenoménu doby – samočinných počítačů, což umožní mnoha lidem lépe pochopit souvislosti s jejich používáním.

 

Bližší informace : doc. B. Lacko, ASI Brno, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel. 5 4114 2206

Ada, hraběnka z Lovelace
(foto Wikipedie)